Kök Hücre

Kök hücreler, tüm yaşam boyunca bedenimizde bulunan ve tüm hücre tiplerine dönüşebilen kaynak hücrelerdir. Kök hücreleri özel yapan farklılaşma, kendilerine has yeteneklerinin olmasıdır. Farklılaşarak vücudun ihtiyacı olan hücrelere dönüşebilirler.

Kök hücreler, kök formunda belli yuvalarda beklerler ve hasar halinde ortaya çıkan yıkım ürünleri ile uyanarak kas, kemik, kıkırdak, beyin, sinir dokusu, kan ve diğer birçok hücre tipine dönüşebilirler.

Yara iyileşmesinde, hastalığın tahrip ettiği doku onarımlarında, iltihabın baskılanmasında, yeni hücre ihtiyaç durumlarında harekete geçerler.

TÜM KÖK HÜCRELER EMBRİYODAN MI GELİR?

Bu sorunu cevabı; hayır. Uzun yıllardır biliyoruz ki, tüm yaşamımız boyunca kök hücreler kanımızda dolaşmaktadır. Heyecan verici olan; yetişkin kök hücreler kullanılarak, oldukça başarılı ve etkin tedaviler mümkün görünüyor.

Bu hücreler, kemik iliğinden köken alıyor fakat ilginç olarak cildimizin altında yağ tabakasında da oldukça fazla miktarlarda depolanmış durumdalar.

Yağ dokuda depo halde bulunanlara “adipoz kök hücre” denir. Yağ dokuda fazla sayıda olmalarının yanı sıra oldukça yüksek potansiyele sahiptirler.

Diğer önemli avantajları kolayca yağ dokudan alınabilmeleridir. Günümüzde geçmişe kıyasla minimal girişimsel yöntemlerle kolayca elde etmek mümkündür.

KÖK HÜCRELER HANGİ RAHATSIZLIKLARDA KULLANILABİLİR?

Kök hücre kaynaklı tedaviler, FDA rehberlerine uygun ve bakanlık izni alınarak oldukça geniş tedavi çeşitliliğine sahiptir.

Kök hücre tedavi konusu her geçen gün giderek büyümektedir.

Tedavide kullanıldıkları veya çalışmaları devam eden bazı rahatsızlıklar:

 • Diz, kalça, omuz, bilek gibi eklem kireçlemeleri, ağrıları
 • Bel, boyun ağrıları
 • Romatizma
 • Otoimmün hastalıklar
 • Avasküler nekroz, osteoekrozlar
 • Nöropatiler
 • Refleks Sempatik Distrofi (RSD)
 • Diabet
 • Kalp yetmezliği
 • Böbrek yetmezliği
 • Erektil disfonksiyon
 • Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH)
 • Multipl Skleroz
 • Parkinson, Alzheimer, ALS
 • İnme-felç
 • Spinal kord yaralanmaları
 • Travmatik beyin yaralanmaları
 • Fibromiyalji
 • Otizm
 • Lyme

Kök hücre tedavisi ile heyecan verici olan modern tıbbın en fazla çaresiz kaldığı hastalıklarda büyük potansiyel taşımaktadır.

Kök hücreler, kök formunda belli yuvalarda beklerler ve hasar halinde ortaya çıkan yıkım ürünleri ile uyanarak kas, kemik, kıkırdak, beyin, sinir dokusu, kan ve diğer birçok hücre tipine dönüşebilirler.

KÖK HÜCRELER BİRBİRİNDEN FARKLI MIDIR?

Kemik iliği ve yağ doku kaynaklı kök hücreler en sık kullanılanlardır. Bunun yanı sıra sinoviyum, kordon, plasenta, amniyon kaynaklı kök hücreler kullanılabilir.

Amaç hepsinde mezenkimal denilen kök hücre sınıfıdır çünkü yukarıda saydığım rahatsızlıklarda kullanılan kök hücre tipi mezenkimal kök hücrelerdir.

A-Kemik iliği kök hücreleri leğen kemiğinden örnek alınarak uygulanır. İki farklı yöntem vardır.

1. Kemik iliği örneği 20-60 ml kadar alınır. Daha sonra 4-6 hafta kadar laboratuvar ortamında çoğaltıldıktan sonra uygulanır.

2. 100 ml kemik iliği alınarak santrifüj işlemlerinden geçirildikten sonra aynı gün uygulanır.

B-Adipoz Kaynaklı Kök hücreler

1. Yağ dokusu örneği; ufak tırnak büyüklüğü kadar bir yağ dokusu örneği alınarak içerisindeki kök hücreler çoğaltılabilir. 4-6 hafta bekleme süresi gerekir.

2. Minimal girişimsel dediğimiz mini liposuction ile karın veya basenlerden uygulanmak istenen rahatsızlığa göre 50-200ml yağ dokusu alınır. Aynı gün kök hücreler laboratuvar ortamında ayıklanarak 1-3 saat içinde uygulanır.

Yöntemler bölgesel anestezi ile yapılır. Genel anestezi gerekmez. Hasta yatışı gerekmez. Hastalar uygulama sonrası evlerine gidebilir ve günlük hayatlarına dönebilirler.

KÖK HÜCRE PROSEDÜRLERİ NELERDİR?

Yeterli örnek alındıktan sonra hemen santrifüj kısmına geçilir. Kök hücreler diğer dokulardan ayıklanır ve elde edilen serum hastaya enjekte edilir. Tüm işlemler 1-3 saat içinde tamamlanmış olur.

Kök hücreler vücudun ihtiyacı olan hücre tipine dönüşür!

Araştırmacılar ve hastalar arasında büyük heyecan yaratan kök hücrelerin vücudun ihtiyacı olan hücrelere dönüşme farklılaşma özelliğidir. Kök hücreler enjekte edildikten sonra onarım, yenileme, büyüme gereken bölgelerine hızla göç ederler.

Örneğin zedelenme varlığında yırtık veya bozulmuş alana hızla akarlar. Yakın bölgedeki kök hücre popülasyonunun da çoğalmasını hızlandırırlar.

Doku onarımı başlamış olur. Kök hücreler aynı zamanda anti-inflamatuvar denilen iyileşme sürecinde gerekli olan iltihap baskılayıcı özelliklere de sahiptir. Böylece romatizmanın alevli, yangılı dönemini baskılayabilirler.

Kök hücreler aynı zamanda yeni kan damarları oluşturarak ve damarları onararak kan akışını tıkanmış bölgelerde arttırırlar.

Sinir, kemik, kıkırdak, organ dokularını tamir edebilir ya da yeniden üretebilirler hatta kök hücreler lüzum halinde kırmızı kan hücrelerine, beyaz kan hücrelerine ve plazmaya dönüşebilirler.

Kök hücreleri devrimsel yapan kronik birçok rahatsızlık, hastalık ve doku zedelenmelerinde kullanışlı kılan bu özellikleridir.

KİMLER KÖK HÜCRE TEDAVİSİ OLABİLİR?

Tabi en başta kişinin rejenerasyon yani onarım tıbbı ile tedavi edilebilecek bir rahatsızlığı olmalıdır. Daha önce belirttiğim rahatsızlıklarda kullanılabilir.

Kök hücrelerin sayısı yaşla azalmakla birlikte aynı yaşta olan iki kişide aynı sayıda kök hücre bulunacak diye bir kaide bulunmamaktadır.

Rejeneratif tıbbın doğası gereği tedavi arayan herkes kök hücre adayı olabilir. Yalnız gebelerde elde etme zorluklarından dolayı önerilmez. Aktif kanser hastalarında önerilmez, tedavi sonrası uygulanabilir.

AMELİYATTAN KURTULUN VEYA GECİKTİRİN!

Yara iyileşmesinde, hastalığın tahrip ettiği doku onarımlarında, iltihabın baskılanmasında, yeni hücre ihtiyaç durumlarında harekete geçerler.

Uzm. Dr. Aşkın Nasırcılar, İstanbul ve Bursa’da tüm kas, iskelet ve eklem rahatsızlıklarında hücre tedavisi uygulamaktadır.

Kök hücre tedavisinin yapıldığı veya çalışmaları devam eden rahatsızlıklar:

1-Diz, kalça, omuz, ayak bileği gibi eklem kireçlemeleri,

2-Dizde menisküs yırtıkları,

3-Omuzda rotator kuff kas yırtıkları,

4-Dizde çapraz ve yan bağ yırtıkları,

5- Aşil zedelenmeleri,

6-Topukta plantar fasiit

7-Bel, boyun dejenerasyonları,

8-Avasküler nekroz, osteonekroz gibi kemik çürümeleri,

9-Tenisçi dirseği, golfçü dirseği ve başka tendon, bağ zedelenmeleri

10- Romatizmal hastalıklar (Romatoid artrit, Ankilozan Spondilit, Psöriatik artrit, Reaktif artrit vb)

11-RSD (Refleks Sempatik Distrofi)(Algonörodistrofi)

12-Otoimmün hastalıklar (Skleroderma, SLE, Hashimato, MS vb.)

13-Alzheimer, Parkinson gibi nörodejeneratif hastalıklar

14-Otizm

15-Beyin damar tıkanıklığına bağlı inme, travmatik beyin hasarları

16-Nöropatiler, sinir hasarları

17-Kalp yetmezliği

18-Böbrek yetmezliği

19-Karaciğer yetmezliği

20-Diabet

21-Kronik obstrüktif akciğer hastalıkları

22-Erektil disfonksiyon

Kök hücre tedavisi ile ilgili daha fazla bilgi için, iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş: